BAKANA KRİTİK 'TAŞERON VE KADROLU İŞÇİLER' ZİYARETİ

Bakana kritik ziyaret 'Taşeron ve kadrolu işçiler' görüşüldü
10 Kasım 2018 20:45

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan başkanlığındaki HAK-İŞ heyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’u ziyaret etti.

Ziyarette başta KİT'ler olmak üzere kadro olamayan işçiler, kadroya geçen işçilerin işkolu tespitleri, geçici ve mevsimlik işçilerin problemleri konuşuldu.

BASINA KAPALI GERÇEKLEŞTİ

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen ziyarette, çalışma hayatının gündemindeki konular müzakere edildi.

KADRO ALAMAYANLAR VE KADROYA GEÇEN İŞÇİLER

Görüşmede,

----696 sayılı KHK ile kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlerin şirketlerine geçişi yapılan işçilerin sorunları,

----KİT’ler başta olmak üzere kadrodan yararlanamayan bir kısım alt işveren işçilerinin durumu,

----Yanlış işkolu tespitleri,

----Geçici ve mevsimlik işçilerin problemleri,

----Uluslararası temsil konuları görüşüldü.

HAK-İŞ heyeti ile bakanlık heyeti arasında ‘yapıcı çözüm’ arayışları değerlendirilerek, çözüm arayışlarına birlikte devam edilmesinin önemine vurgu yapıldı.

HAK-İŞ ve üye sendikaların süreçte daha aktif ve etkin rol almalarıyla işyerleri ile üye emekçilerle daha yakın iş birliği içerisinde bulunmalarının öneminin belirgin olarak anlaşıldığının kaydedildiği görüşmede, HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, süreç içerisinde karşılaşılan problemlerin çözümü konusunda her türlü gayretin gösterileceği ifade edildi.

Mahmut Arslan, görüşmede, Sendikalar Kanunu’nun geçici 6. maddesinin 2. fıkrasının uygulama süresinin uzatılması talebinde bulundu.

Arslan, ayrıca iş sağlığı ve güvenliği, kayıtdışı istihdam ile mücadele, asgari ücretle ilgili taleplerimiz ile kıdem tazminatına ilişkin öneri ve eleştirilerimizi gündeme getirdi.

KADRO ALAMAYAN EMEKÇİLER

Kamu toplu iş sözleşmeleri ve 696 sayılı KHK kapsamı dışında kalarak kadro alamayan emekçiler için çerçeve sözleşmesini gündeme getiren Arslan, sosyal diyalog süreçlerine ilişkin eleştirileri ve önerilerini paylaştı.

AYRINTILI RAPOR SUNULDU

Görüşmede ayrıca, HAK-İŞ heyeti tarafından Bakan Selçuk’a gündemdeki sorunları ve çözüm önerilerini içeren ayrıntılı bir rapor sunuldu.

SGKREHBERİ

ASGARİ ÜCRETLİ SAYFASINI

YORUMUNUZU YAZIN ...

GÜNDEMDEN HABERLER
SON EKLENEN HABERLER