Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 209.76 213.49
  • Dolar 5.3272 5.3368
  • Euro 6.0935 6.1045
Oturum Aç Üye Ol

TAŞERON İŞÇİYE MÜJDE!

Taşerondan kadroya geçerken güvenlik soruşturmasına takılan ve kadro alamayan işçinin İdare Mahkemesi kadroya geçmesine karar verdi.
28 Ekim 2018 20:40

Nisan ayında taşeron işçilerin kadroya geçişleri gerçekleşti. Bu geçişte çok sayıda taşeron işçi güvenlik soruşturması nedeni ile kadroya geçemediler. Kadro alamayan işçiler 2 aylık süre zarfında mahkemeye başvurabilecekleri açıklandı. Bir işçi güvenlik soruşturması nedeni ile kadroya alınmadı ve Anayasamızda bulunan 125. maddede “İdarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolu açıktır." hükmüne dayanarak 2 ay içerisinde İdare Mahkemesine başvurdu ve dava açtı. Yaklaşık 6 ay süren dava sonuçlandı. İdare Mahkemesi işçi leyhine karar verdi. İdare Mahkemesinin vermiş olduğu karar;

Anayasanın ‘’Suç ve cezalara ilişkin esaslar’’ başlıklı 38. Maddesinin 6. Fıkrasında ‘’Ceza sorumluluğu şahsidir.’’ Hükmüne yer verilmiş, ‘’Hizmete girme’’ başlıklı 70. Maddesinde de ‘’ Her Türk, kamu hizmetlerine girme hakkına sahiptir. Hizmete alınmada, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrım gözetilemez.” hükmü yer almıştır. İşçi hakkında terör örgütü kapsamında herhangi bir adli soruşturma ve ceza yargılaması ile adli sicil ve arşiv kaydı bulunmayan davacının, 2016 yılında yaklaşık fasılalı olarak 1 ay süreyle KHK ile kapatılan kurumlarda çalışmasının yalnız başına güvenlik soruşturmasının olumsuz sonuçlanmasını gerektirecek nitelikte olmadığı sonucuna ulaşıldığından, güvenlik soruşturmasının olumsuz sonuçlandığı gerekçe gösterilerek sürekli işçi statüsüne geçirilmesi talebinin reddine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmamıştır.’’ dedi.

Kaynak:kamuiscileri.com

ASGARİ ÜCRETLİ SAYFASINI

YORUMUNUZU YAZIN ...

YORUMLAR

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ