Haber Gönder Künye İletişim
  • Altın (Has) 209.76 213.49
  • Dolar 5.3272 5.3368
  • Euro 6.0935 6.1045
Oturum Aç Üye Ol

TÜRKİYE'DE SAATLER GERİ ALINDI MI?

Avrupa'da saatlerin geri alınması Türkiye'de de birçok mobil telefonun otomatik saat ayarlaması yapmasına neden oldu. Bu nedenle çoğunluk mağdur olurken "Şu anda saat kaç?" araması gündeme oturdu..
28 Ekim 2018 10:47


Türkiye'de yaz saati uygulaması kalıcı olarak devam ediyor fakat Avrupa saatleri bir saat geri aldı ve kış saati uygulamasına geçti. Mobil telefonlarda otomatik saat ayarı olduğu için Türkiye'de birçok vatandaşın saati geri alındı. Hal böyle olunca mağdur olan kişiler "Saat kaç?" araması yapmaya başladı.

Avrupa Birliği ulaştırma bakanları, Avrupa Komisyonu'nun yıllık saat değişikliklerini kaldırma konusunu görüşmek üzere 29 Ekim Pazartesi günü gayri resmi bir toplantı yapacak.

Toplantıda ülkelerden kalıcı yaz veya kış dönemlerini tercih etmelerinin isteneceği belirtiliyor.

Avrupa Birliği (AB), Ağustos ayında yaptığı bir anket sonucunda yaz saati-kış saati uygulamasını, AB vatandaşlarının büyük bir bölümünün karşı çıkması üzerine kaldıracağını duyurmuştu. AB, uygulamaya devam edilip edilmemesi için Temmuz ayında 5 milyona yakın Avrupalının katıldığı bir anket yaptı. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ankete katılanların yüzde 80'inden fazlasının uygulamanın kaldırılması yönünde görüş bildirdiğini açıklamıştı.

Saat uygulamasında yapılacak değişikliklerin üye ülkelerin hükümetleri ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanıp yasalaşması gerekiyor.

Türkiye'de 7 Eylül 2016 tarihi itibariyle gün ışığından daha çok faydalanabilmek maksadıyla Resmi Gazete üzerinden ilan edilen karar neticesinde yaz saati uygulaması kalıcı olarak hayata geçirilmişti.

Türkiye'nin yanı sıra Rusya, İzlanda ve Beyaz Rusya yaz-kış saati değişimi uygulamasına son veren ülkeler arasında bulunuyor.

Avrupa ülkelerinde yaz saati uygulaması 28 Ekim Pazar günü saat 03.00'te saatlerin bir saat geri alınması ile sona erecek. Ülkeler yaz saati uygulamasına 31 Mart 2019 tarihinde geçecekler.

ABD'de yaz saati uygulaması 4 Kasım 2018'de sona erecek, 10 Mart2019'da yeniden başlayacak

POSTA

ASGARİ ÜCRETLİ SAYFASINI

YORUMUNUZU YAZIN ...

Bu haber için hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun.

ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

GÜNÜN SÖZÜ