SON EKLENENLER

AK Parti'den asgari ücrete ek zam açıklaması: Müdahaleden çekinmeyiz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, katıldığı canlı yayında asgari ücrete ek zam gelip gelmeyeceğine ilişkin konuştu. İlgili bakanlıkların konuyu takip ettiğini belirten Dağ, "Verilerin enflasyonun altında kaldığını görürsek, gerekirse müdahale yapmaktan çekinmeyiz." dedi.
10 Nisan 2022 21:07

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Kanal7 ekranlarında konuk olduğu programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dağ, milyonlarca kişinin merakla beklediği asgari ücrete ek zam ile ilgili de konuştu.

"Enflasyonun altına kimseyi ezdirmeyeceğiz dedik ve ezdirmedik." diyen Dağ, "Yüzde 30-40 zamlarla bunu ortaya koyduk. Burada özellikle ticari hayata baktığımızda hareketlilik devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Sabit gelirliler konusunda hamleler yapılması gerektiğinin altını çizen Dağ, "Asgari ücretle ilgili bir irade ortaya koyduğunuz herkes kendi çalışanlarına bir artış koymuş oluyor ve insanların alım gücünü bir seviyede tutmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

"MÜDAHALEDEN ÇEKİNMEYİZ"

Ek zam olup olmayacağı konusunda ise Dağ, şunları söyledi:

"İlgili bakanlıklarımız şu anda takip ediyor, gelen verilere göre zaten temmuz ayında memurlarla ilgili bir gündem var, asgari ücretle ilgili aralık ayında konuşuluyor. Ama gelen verilerin enflasyonun altında kaldığını görürsek, gerekirse müdahale yapmaktan çekinmeyiz."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRETE EK ZAM AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücrete ikinci zamma ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bakanımız sendikalarla görüşmelerini sürdürüyor. Yapılacak görüşmeler neticesinde de yıl ortasında böyle bir değerlendirme gerektiğinde biz kesinlikle vatandaşımızdan, hele hele işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz. Veren el alan elden hayırlıdır”

ASGARİ ÜCRET EK ZAM İLE BİRLİKTE NE KADAR OLACAK?

Konuya ilişkin net bir açıklama yapılmadı ancak Asgari ücrete gelecek ikinci ek zam ile birlikte toplamda asgari ücret tutarının 5 bin TL'yi bulabileceği söylentiler arasında.

2022 yılında Asgari ücrete yüzde 50,54 oranında zam yapıldı. asgari ücret brüt 5.004 TL olurken net 4 bin 253 TL olarak açıklandı.

Asgari ücretin işverene maliyeti ise 5 bin 879 TL olarak açıklandı. AGİ 2022 yılında bekar biri için 402 TL oldu. Evli eşi çalışmayan ve çocuksuz biri için AGİ 481,5 TL, evli eşi çalışmayan ve 1 çocuklu biri için AGİ 543 TL oldu.

2022 yılından itibaren asgari ücretten alınan damga ve gelir vergisi kaldırıldı. Bu iki verginin kaldırılmasıyla işveren kesimi 450 TL'lik ilave yükten kurtarılmış oldu.

YENİ ŞAFAK

ASGARİ ÜCRETLİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER